Brodawczaki piersi należą do łagodnej postaci nowotworów, nie stanowią więc zagrożenia życia. Mimo to trzeba je usuwać, gdyż w sporadycznych przypadkach mogą ulec zezłośliwieniu. O tym jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość, dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Pełna nazwa schorzenia to brodawczak wewnątrzprzewodowy piersi. Zmiana tworzy się w przewodach mlecznych i najczęściej jest pojedyncza. W niektórych przypadkach powstają tzw. brodawczaki mnogie, które mają większą tendencję do zezłośliwienia, dlatego trzeba je jak najszybciej usuwać.

Z reguły zmiana jednak pozostaje łagodna, nie wnika więc między prawidłowe tkanki piersi, ani nie wywołuje przerzutów do innych części organizmu.

Przyczyny brodawczaka piersi

Do tej pory nie ustalono, jakie są przyczyny tego schorzenia. Wiadomo jedynie, że dotyka najczęściej kobiet między 35 a 55 rokiem życia.

Objawy brodawczaka

Najczęściej pojawia się pojedynczy, niewielki guzek o średnicy max. 1 cm. Umiejscowiony jest zazwyczaj za brodawką sutka lub na obwodzie piersi. Z kolei brodawczaki mnogie często występują na przewodach mlecznych z dala od sutka. Schorzeniu może towarzyszyć wyciek przezroczystej lub zabawionej krwią wydzieliny z sutka. Rzadko pojawia się też wciągniecie brodawki do wewnątrz.

Diagnoza brodawczaka piersi

Dolegliwość wykrywa się za pomocą USG piersi lub mammografii. Dodatkowo stosuje się galaktografię (MGR). Jest to badanie obrazowe wykonywane za pomocą wprowadzenia do przewodu mlecznego środka cieniującego. W niektórych ośrodkach istnieje także możliwość wykonania duktoskopii, czyli wziernikowania przewodów mlecznych. Lekarz powinien zlecić również cytologię wydzieliny z brodawki.

Leczenie

By pozbyć się brodawczaka konieczna jest operacja polegająca na usunięciu chorego przewodu mlecznego wyprowadzającego. Następnie wycięte fragmenty oddawane są do badania histopatologicznego, które wykluczy raka piersi.

Ważne jest jak najwcześniejsze wykrycie zmiany, dlatego każda kobieta co miesiąc powinna wykonywać samobadanie piersi, a po 35 roku życia poddawać się corocznemu badaniu USG. Dzięki prawidłowej profilaktyce można ustrzec się nie tylko przed brodawczakiem, ale też innymi schorzeniami kobiecego biustu, w tym nowotworem.