Zmiany na skórne piersi w większości przypadków są niegroźne i łatwo je wyleczyć. Jednak czasem mogą być objawem poważnej choroby, dlatego nie wolno ich bagatelizować. Poznajcie najczęściej występujące choroby skórne piersi oraz sposoby ich leczenia.

Zmiany na skórze piersi

Do najczęściej obserwowanych zmian, jakie pojawiają się na skórze biustu zalicza się zaczerwienienia, grudki, pęcherzyki i owrzodzenia. Mogą pojawić się też otarcia i podrażnienia, które wynikają ze źle dobranego biustonosza. Warto bacznie obserwować swój biust i regularnie kontrolować stan jego skóry, by nie przegapić sygnałów choroby. Oto najczęściej rozpoznawalne dolegliwości.

Połogowe zapalenie sutka

Dotyczy głównie kobiet po urodzeniu dziecka, które karmią piersią. Przyczyną zapalenia jest gronkowiec złocisty hemolizujący, który dostaje się do podatnych na zakażenia przewodów mlecznych, wywołując w pierwszym okresie ból i gorączkę. Dalszymi objawami jest zaczerwienienie i ocieplenie skóry, a także powiększenie piersi. Może pojawić się również naciek lub ropień. W leczeniu stosuje się leki przeciwbólowe i antybiotykoterapię. Kobieta powinna powstrzymać się od karmienia dziecka chorą piersią.

Łupież rumieniowy

Dotyczy skóry pod piersiami. Objawia zaczerwienieniem, które zmienia z czasem kolor na brunatny, a w końcowej fazie skóra zaczyna się łuszczyć. Choroba jest bateryjną infekcją skórną, leczy się ją za pomocą antybiotyków.

Wyprzenie pod piersiami

Także pojawia się w fałdzie skóry pod biustem w wyniku działania bakterii lub grzybów. Tworzy się stan zapalny objawiający się zaczerwieniem i złuszczaniem skóry. Czasem sączy się również płyn surowiczy. W zależności od tego czy choroba ma charakter bakteryjny czy grzybiczy, lekarz zaleca antybiotykoterapię lub stosowanie leków przeciwgrzybiczych.

Przetoka sutkowa

Pojawia się jako powikłanie w zapaleniu sutka, w którym wytworzył się ropień. Zebrana ropa dąży do wydostania się na zewnątrz i powstaje przetoka, a na skórze pojawiają się owrzodzenia wokół rany. W takich przypadkach konieczny jest zabieg chirurgiczny, który usunie ropień wraz z przetoką.

Rak sutka Pageta

Jest to dość rzadka odmiana nowotworu piersi, która dotyczy od 0,5 do 5 % przypadków. Atakuje wylotowe przewody mlekowe i diagnozuje się go najczęściej u starszych kobiet w wieku 60-70 lat. Pierwszym objawem jest zaczerwienienie brodawki i pojawienie się na niej zmiany przypominającej wyprysk, który z czasem przekształca się w owrzodzenie. Towarzyszy temu wciągniecie brodawki do środka oraz wyciek wydzieliny zawierającej krew.

Rak piersi

Zdarza się, że nowotwór przyjmuje postać stanu zapalnego, którego przyczyną jest zator z komórek rakowych w naczyniach limfatycznych piersi. Powoduje to ból i obrzęk, pojawia się też zaczerwienienie i ocieplenie skóry. Objawy są podobne do zakażenia bakteryjnego, dlatego, gdy wystąpią trzeba koniecznie udać się do specjalisty, który postawi odpowiednią diagnozę i wdroży prawidłowe leczenie.