Mastodynia to fachowa nazwa na ból i obrzęk piersi, który najczęściej pojawia się tuż przed miesiączką. Dolegliwość ta może jednak towarzyszyć również innym schorzeniom, dlatego gdy występuje niecyklicznie, warto udać się do lekarza, by sprawdził czy wszystko jest w porządku.

Najczęstszą przyczyną mastodynii są zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety w okresie przedmenstruacyjnym. Niski poziom estrogenu i duża ilość progesteronu powodują, że piersi puchną, stają się tkliwe, obrzmiałe, mogą powodować bolesność i uczucie dyskomfortu w trakcie codziennych czynności. Mastodynia cykliczna może trwać nawet tydzień i kończy się wraz z przyjściem menstruacji. Jest to zjawisko fizjologiczne i nie należy się nim niepokoić. U różnych kobiet przebiega z różnym nasileniem. W skrajnych przypadkach, kiedy ból jest bardzo silny, stosuje się leczenie farmakologiczne.

Mastodynia niecykliczna

Jeśli jednak ból i obrzmienie piersi nie jest związane z cyklem miesiączkowym, występuje nieregularnie, pojawia się w konkretnym miejscu, w tylko jednej piersi, może to wskazywać na inne choroby. Mastodynia niecykliczna często jest objawem raka piersi, ropnia sutka, martwicy tłuszczowej piersi, rozszerzenia przewodów mlecznych, torbieli, zapalenia sutka, choroby Mondora, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, a także może być spowodowana źle dobranym biustonoszem, karmieniem piersią, ciążą lub przyjmowaniem niektórych leków. By zdiagnozować przyczynę bólu, trzeba udać się do ginekologa w celu wykonania niezbędnych badań.

Objawy

W mastodynii cyklicznej pojawia się obrzmienie obu piersi, wrażliwość na dotyk, uczucie zwiększenia ciężaru biustu, stwardnienie brodawek. Ból może promieniować nawet do pach i ramion.

Z kolei mastodynia niecykliczna dotyczy zazwyczaj jednej piersi, jakiegoś konkretnego miejsca. Ból jest ostry i palący.

Leczenie

Jeśli dolegliwości bólowe związane są z cyklem menstruacyjnym, leczenie polega głównie na podawaniu pacjentce leków hormonalnych. W łagodniejszych przypadkach stosuje się terapię olejem z wiesiołka, suplementami witamin A, E i B, a także magnezu. Okazuje się, że magnez przyjmowany w drugiej fazie cyklu, nie tylko zmniejsza objawy bólowe, ale łagodzi także inne dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Niebagatelne znaczenie ma także wprowadzenie zbilansowanej i zdrowej diety, która wyreguluje nieprawidłowości hormonalne.

Jeśli natomiast mamy do czynienia z mastodynią niecykliczną, należy udać się do lekarza w celu przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki, na podstawie której zostanie podjęte leczenie prawdziwej przyczyny bólu.