Zabiegi operacyjne biustu, jego pomniejszanie, powiększanie, wiążą się z dość długą rekonwalescencją. Wymaga to ze strony kobiety dużej cierpliwości oraz wytrwałości. Jak wygląda powrót do normalnego funkcjonowania po operacji biustu?

Czas po zabiegu

Pierwsze dni po przeprowadzonej operacji są dla kobiety bardzo trudne i bolesne. W tym czasie ciągle jest pod wpływem leków przeciwbólowych, ograniczone ma też możliwości ruchowe. Dla poprawienia komfortu po zabiegach wskazane są biustonosze pooperacyjne które poza zwiększeniem wygody zapewnią odpowiednią kompresję i przyspieszają gojenia się ran. Taki biustonosz powinnaś nosić 24 godziny na dobę (warto mieć 2 na zmianę) przez okres minimum 12 tygodni.

Po około tygodniu od zabiegu będziesz miała zdjęte szwy, natomiast opatrunki po około dwóch tygodniach. W tym czasie bardzo ważne jest ograniczenie aktywności fizycznej. Kategorycznie nie wolno dźwigać ciężkich przedmiotów! Rany zabliźniają się powoli i należy uważać, żeby się ponownie nie rozeszły. Przez pewien czas na biuście będzie widoczny obrzęk i siniaki.

To, jak długo utrzymuje się ból jest kwestią indywidualną i zależy w dużym stopniu od samej pacjentki. Obrzęk może utrzymywać się nawet kilka tygodni po operacji, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość.

Higiena

Po operacji biustu należy zachować dużą ostrożność w trakcie kąpieli. Brać chłodny prysznic, unikać gorących kąpieli, używać delikatnych , sprawdzonych środków higienicznych. Nie eksperymentuj w tym okresie z nowościami, mogą Cię uczulić !! skóra w tym okresie jest bardzo wrażliwa. Niewskazane i bolesne (przemieszczanie się implantów, ekspanderów) jest podnoszenie rąk powyżej linii barku, dlatego też aby umyć głowę poproś osobę drugą o pomoc. Blizny przez jakiś czas nie powinny mieć kontaktu z kremami , balsamami stosowanym na co dzień – stosuj tylko maści zalecone przez lekarza.

Sen

Pierwsze kilka dni może być szczególnym wyzwaniem – niekiedy nawet delikatny ruch klatki piersiowej może wywoływać ból utrudniający spokojny sen. Tak jak pisałam wcześniej powinnaś spać w biustonoszu/kamizelce pooperacyjnej , które zmniejszą ból i zapobiegną przesunięciom implantów, ekspandera. Jeżeli lekarz zalecił Ci używanie pasa kompresującego nie lekceważ tego. Biustonosz by spełniał swoją rolę nie może być za duży. Dobrze dobrany rozmiar zmniejszy ból i przyspieszy gojenie się rany.

Przez pierwsze kilka tygodni po zabiegu konieczne jest spanie na plecach. Dla wielu kobiet może to być bardzo uciążliwe – zwłaszcza, jeśli na co dzień śpią tylko na boku. W takiej sytuacji warto zadbać, żeby górna część ciała znajdowała się nieco wyżej. W ten sposób zmniejszymy trochę ból, a opuchlizna szybciej zniknie.

Powrót do formy po zabiegu piersi jest dość bolesny i długotrwały. Dlatego też w tym czasie niezwykle ważna jest wytrwałość, odpowiedni biustonosz i (przede wszystkim) wsparcie bliskich nam osób.