Zabieg mastektomii to bardzo trudny moment w życiu kobiety. Długotrwałe leczenie, obawa o przyszłość sprawia, że nie czujemy się już tak pewnie jak przed diagnozą.

Usunięcie piersi związane jest z koniecznością codziennej rehabilitacji. Jesteśmy obolałe, nasza skóra jest wrażliwsza niż kiedykolwiek wcześniej, mamy problem z ruchomością rąk (kłopotliwe staje się zapięcie biustonosza). Aby ułatwić nam funkcjonowanie i poprawić komfort dnia codziennego na rynku są dostępne biustonosze pooperacyjne oraz biustonosze dla Amazonek o specjalnej konstrukcji. Czym się kierować przy zakupie ? Czy tylko cena ma znaczenie?

Co najpierw?
Po operacji będziesz potrzebowała specjalnej protezy, a także delikatnej i miękkiej bielizny, która ochroni wrażliwą skórę (najlepiej jeśli spełnia wymogi bielizny medycznej). Na samym początku dobrze sprawdza się proteza tymczasowa. Jest ona wykonana z delikatnych i lekkich materiałów (tradycyjne protezy są ciężkie i zalecane po wygojeniu się rany).

Okres pooperacyjny to czas kiedy zaleca się używanie specjalnych biustonoszy pooperacyjnych, które przepuszczają powietrze i wspierają gojenie się ran. Mając na uwadze ograniczenia ruchowe kończyn górnych biustonosze te są zapinane z przodu na haftki lub zamek. Dostępne są również modele, których konstrukcja pozwala na utrzymanie worka drenażowego.

Biustonosze pooperacyjne mają często odpinane i regulowane z przodu ramiączka. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia dostęp do operowanego miejsca bez konieczności całkowitego rozbierania się. Ułatwia to także zakładanie i zdejmowanie biustonosza bez pomocy osób trzecich.

Dobranie biustonosza
Bielizna dla kobiet po mastektomii powinna przede wszystkim zapewniać kobiecie tak potrzebne poczucie komfortu. Ważny jest tutaj materiał, który powinien być miękki, delikatny i przepuszczający powietrze.

Odpowiednio dobrany biustonosz jest podstawą i powinien spełniać określone kryteria:
1) najważniejszą kwestią jest kieszonka na protezę;
2) szerokie ramiączka dla rozłożenia sił ucisku;
3) ramiączka z regulacją, by dokładnie dopasować biustonosz;
4) boczki szersze dla zakamuflowania blizny pooperacyjnej;
5) zapięcie z przodu dla komfortu zakładania.

Pamiętaj! Zbyt ciasny biustonosz może przyczynić się do powstania obrzęku limfatycznego.

Biustonosz dla amazonek powinien gwarantować komfort oraz odpowiednie podtrzymanie biustu i protezy. Wybór odpowiedniego modelu jest kwestią indywidualną. Na rynku mamy szeroki wybór produktów. Jeżeli w miejscu gdzie mieszkasz nie ma sklepu specjalistycznego, lub po prostu krępujesz się i chcesz zachować dyskrecję, odwiedź mój sklep internetowy. Znajdziesz w nim szeroką ofertę bielizny dla amazonek, a także dyskrecję i swobodny zwrot lub wymianę.