Lipolifting piersi, zwany inaczej lipomodelingiem, to zabieg powiększenia biustu własną tkanką tłuszczową. Jego główną zaletą jest mniejsza inwazyjność w porównaniu ze wszczepianiem implantów powiększających oraz mniejsze ryzyko reakcji alergicznych. Oto najważniejsze informacje na temat tej operacji.

Podczas zabiegu lipoliftingu piersi powiększane są za pomocą naturalnego materiału, jakim jest nasz własny tłuszcz. Chroni to nie tylko przed alergiami, ale też ma dodatkową zaletę, możemy w ten sposób usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej z najbardziej newralgicznych obszarów ciała np. brzucha, bioder czy ud i wszczepić ją tam, gdzie jest ona pożądana.

Przebieg lipoliftingu

Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Najpierw lekarz przeprowadza liposukcję z miejsca, z którego ma być pobrana tkanka tłuszczowa. Następnie uzyskany materiał jest odwirowywany. W ten sposób usuwa się z niego wodę i obumarłe komórki tłuszczowe. Ostatnim etapem jest wprowadzenie pozyskanej tkanki tłuszczowej pod skórę piersi.

Zalety lipoliftingu

Główną zaletą zabiegu jest jego mniejsza inwazyjność i niższe ryzyko powikłań. Ponadto z pomocą operacji nie tylko powiększymy biust, ale też go ujędrnimy. Zyska on również naturalny wygląd. Tkanka tłuszczowa doskonale nadaje się też do modelowania piersi i wyrównania asymetrii. Tego typu powiększenie piersi stosuje się również po mastektomii.

Wady lipoliftingu

Tłuszcz wstrzyknięty w trakcie lipoliftingu ma tendencję do wchłaniania. Dzieje się tak z około 25% materiału, reszta pozostaje w piersiach na stałe. Podczas jednego zabiegu można powiększyć biust tylko jeden rozmiar, jeśli więc zależy nam na większym efekcie, operację trzeba powtórzyć kilkakrotnie w odstępach co najmniej 6-miesięcznych. Ten sposób nie nadaje się też dla osób bardzo szczupłych, gdyż ciężko u nich pozyskać odpowiednią ilość tkanki tłuszczowej.

Po lipoliftingu

Okres rekonwalescencji trwa od 4-8 tygodni. W tym czasie pacjentka musi nosić specjalny biustonosz po operacji plastycznej, który utrzyma piersi w prawidłowej pozycji i wspomoże gojenie. W tym czasie niewskazana jest żadna nadmierna aktywność organizmu. Koszt zabiegu wynosi około 9 tys. zł i niej on refundowany przez NFZ.

Przeciwwskazania do lipoliftingu

Zabieg nie jest wskazany pacjentkom chorującym na cukrzycę, żółtaczkę, duszności, niedoczynność tarczycy, mającym problemy z krzepliwością i krążeniem krwi. Przed decyzją o operacji należy się skonsultować z chirurgiem plastykiem, który zleci odpowiednie badania i skieruje na konsultację ginekologiczną.