Większość kobiet marzy o pięknym biuście, który wspaniale prezentowałby się w każdym biustonoszu, a także bez niego. Niestety, nie każda z nas została hojnie obdarowana w tej kwestii przez naturę. I tu z pomocą przychodzą operacje plastyczne powieszenia biustu. Zdecydowana większość zabiegów kończy się sukcesem i satysfakcją pacjentki, ale czasem zdarzają się powikłania. Warto mieć ich świadomość, by móc podjąć najlepszą dla siebie decyzję.

Powikłania ogólne

Operacja powieszenia biustu wiąże się z takimi samym zagrożeniami jak większość ingerencji chirurgicznych pod narkozą. Już samo uśpienie pacjentki niesie za sobą zagrożenia. W skrajnych przypadkach zdarzają się reakcje uczuleniowe, paraliż, a nawet śmierć.

Innym zagrożeniem jest krwotok wewnętrzny. O ile jest niewielki, zazwyczaj wygasa samoistnie. W przypadku większego krwawienia potrzebna jest interwencja lekarza.

Dość częstym powikłaniem są różnego rodzaju infekcje wymagające kuracji farmakologicznej i hospitalizacji. Trzeba mieć także na uwadze, że po każdej operacji plastycznej pozostają blizny. Od kunsztu chirurga zależy jak duże i widoczne będą. Z czasem blizny oczywiście bledną i stają się mniej widoczne, jednak nie warto zakładać, że w ogóle ich nie będzie.

Powikłania po zabiegu powiększenia piersi

Do najczęstszych powikłań wynikających z samej specyfiki zabiegu powieszenia biustu należy skurczenie ściany blizny otaczającej implant, co może powodować ból, dyskomfort oraz stwardnienie piersi. Zdarza się także nieszczelność implantu, co jest szczególnie niebezpieczne, gdyż do organizmu dostaje się substancja w nim zawarta. W niektórych przypadkach implant może też wypaść w wyniku napięcia skóry wokół blizny, która z czasem staje się coraz cieńsza, a z w końcu pęka i implant wysuwa się.

Lekarze przestrzegają również przed pofałdowaniem powłoki implantu, niepożądaną zmianą kształtu i wielkości piersi, asymetrią biustu, nadwrażliwością brodawek, wydzieliną z sutków, a także problemami z wykonywaniem mammografii.

Powikłania ogólnoustrojowe

Osobną kategorią są powikłania ogólnoustrojowe, do których zalicza się twardzinę, toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów, syndrom Sjogren – Larssona, ziarniaka, przewlekłe przeziębienia, liczne infekcje czy problemy z układem limfatycznym lub oddechowym.

Powikłania psychologiczne

Często zdarza się, że pacjentka nie jest zadowolona z efektów zabiegu. Może to powodować stres, przygnębienie, a nawet depresję. Część pacjentek ma też nierealne wyobrażenia związane z efektem operacji. Liczą na to, że większy biust automatycznie zmieni całe ich życie. W takich sytuacjach bardziej zalecana jest konsultacja z psychologiem, a niżeli zabieg.

Jak zmniejszyć ryzyko powikłań?

Zanim zdecydujemy się na powiększenie piersi, sprawdźmy potencjalnego lekarza. Poszukajmy opinii o nim, dowiedzmy się czy posiada niezbędne certyfikaty. Ponadto warto skonsultować się z kilkoma specjalistami, by porównać ich opinie. Naszą podejrzliwość powinno wzbudzić zbyt nachalne namawianie na zabieg oraz za niska cena. Pamiętajmy, że mamy prawo uzyskać odpowiedź na każde nasze pytanie i wątpliwość. Jeśli więc lekarz tego nie robi albo zbywa nas, powinnyśmy udać się do kogoś innego. Uczciwy specjalista przedstawi także możliwe ryzyko operacji i nie będzie próbował zataić lub zbagatelizować tych informacji.