Torbiele w piersiach, często mylone z nowatorem, powodują panikę u pacjentek. A tak naprawdę są to niegroźne guzki, które najczęściej nie wymagają leczenia. Jeśli więc wyczuwasz niepokojące zgrubienie, nie musi ono od razu oznaczać raka.

Torbiele, zwane także cystami, to łagodne guzki wypełnione płynem. Mogą tworzyć się w całym obrębie piersi, najczęściej dotyczą kobiet między 30 a 50 rokiem życia. Ich przyczyn upatruje się w zaburzeniach gospodarki hormonalnej.

Objawy

Jednorazowo może pojawić się jedna lub kilka torbieli. Zazwyczaj są one niewielkie (1-5 cm średnicy). W konsystencji mogą być zarówno twarde, jak miękkie, ale zawsze o gładkiej strukturze. Ich wielkość i tkliwość zależą od dnia cyklu menstruacyjnego. Przed okresem cysty mogą się powiększać i wywoływać ból. Tym największym często też towarzyszy ból promieniujący do pachy.

Torbiel piersi a rak

To, co odróżnia cystę od nowotworu, to możliwość swobodnego przesuwania jej pod placami. Ponadto rak jest zdecydowanie twardszy, przypominjący w dotyku niewielki kamyk. Nie daje też objawów bólowych, a jego wielkość nie zmienia się w trakcie cyklu. Jednak 100% pewności, czy mamy do czynienia z cystą czy nowotworem, daje tylko badanie histopatologiczne.

Diagnoza

Torbiel diagnozuje lekarz ginekolog na podstawie badania palpacyjnego, USG lub mammografii. W razie wątpliwości może zlecić biopsję cienkoigłową. Jeśli problem pojawia się często, konieczne może być wykonanie badań hormonalnych.

Leczenie

Większości torbieli się nie leczy, gdyż często wchłaniają się samoistnie. Wyjątek stanowią te największe i wywołujące ból, oraz często nawracające. Odpowiednie kroki trzeba też podjąć, gdy lekarz nie ma pewności, co do charakteru zmiany. Wtedy wykonuje się nakłucie i odessanie płynu z cysty, a następnie odsyła się go do badania. Z kolei, jeśli pusta torebka po torbieli ma zbyt grube ścianki, trzeba ją usunąć operacyjnie, gdyż jej pozostawienie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu.

Przeprowadzenie operacji zaleca się też w sytuacji, gdy badanie cytologiczne wykazało zwiększone ryzyko wystąpienia raka lub, gdy w odessanym płynie znajduje się krew.