Włoski na piersiach ma właściwie każda kobieta. U większości jednak są niewidoczne, przyjmując formę naturalnego meszku, który pokrywa całe ciało. Czasem jednak zdarza się, że owłosienie staje się nadmierne, ciemne, grube i zbyt widoczne. Przyczyną takiej sytuacji mogą być różnego rodzaju zaburzenia hormonalne. Wtedy warto zbadać sprawę, wybierając się do lekarza endokrynologa.

Wszystko zależy od genów

Zanim jednak wpadniemy w panikę i uznamy, że coś z nami nie tak, trzeba pamiętać, że ilość, grubość i odcień włosków na piersiach, a także na całym ciele to przede wszystkim zasługa naszych genów. Blondynki z reguły mają włoski jaśniejsze i bardziej delikatne, przez co prawie zupełnie niewidoczne. Z kolei brunetki często zmagają się z nadmiernym owłosieniem tylko dlatego, że ich włoski przybierają po prostu ciemniejszą barwę i są łatwiej zauważalne. Taka sytuacja to jeszcze nie powód do podjęcia leczenia.

Przyczyny nadmiernego owłosienia

Za obecność owłosienia na kobiecym ciele odpowiada testosteron, który produkowany jest przez jajniki. Jego nadmiar może powodować zwiększoną ilość włosów w miejscach charakterystycznych dla mężczyzn, w tym właśnie na piersiach. Istnieje jednak kilka okresów w życiu kobiety, kiedy zachwiania hormonalne są naturalną koleją rzeczy i raczej przejściową. Bardziej widoczne włoski na biuście mogą więc pojawić się w okresie dojrzewania, ciąży czy menopauzy. Często są też skutkiem ubocznym tabletek antykoncepcyjnych i hormonalnej terapii zastępczej. Jeśli się pojawiają w wyniku przyjmowania leków, trzeba udać się do lekarza w celu zmiany preparatu.

Kiedy trzeba wybrać się do lekarza?

Jeśli włoski na naszych piersiach są ewidentnie widoczne i zauważamy, że jest ich coraz więcej, umówmy się na wizytę u endokrynologa. Może to być bowiem objaw hirsutyzmu, będącego rezultatem nadmiernej produkcji androgenów. Schorzenie pojawia się przy różnorodnych zaburzeniach hormonalnych i tylko odpowiednie badania pomogą zdiagnozować problem i szybko go wyleczyć. Często sprawdza się krótkookresowe przyjmowanie odpowiednich leków, które szybko niwelują problem nadmiernego owłosienia.

Czy usuwać włoski z piersi?

Skóra piersi jest bardzo wrażliwa i delikatna, depilacja więc, nie dość, że będzie bolesna, to może ją łatwo podrażnić. Nie starajmy się więc za wszelką cenę, by na naszej klatce piersiowej nie było żadnego włoska. Ich występowanie jest naturalne i, o ile nie jest to stan chorobowy, powinnyśmy zostawić je w spokoju. Jeśli jednak ich nadmiar mocno nam przeszkadza usuńmy je z pomocą pęsety, wosku lub lasera.

Pęseta pomoże szybko i bezboleśnie usnąć pojedyncze włoski, które czasem rosną wokół brodawek. Na wosk najlepiej wybrać się do zaufanej, doświadczonej kosmetyczki, która oceni, czy warto przeprowadzić tego typu zabieg. Z kolei laser poleca się paniom cierpiącym na hirsutyzm. Jest to zabieg zapewniający efekt na kilka lat.

Alternatywą dla depilacji może być także rozjaśnianie włosków rozjaśniaczami z drogerii lub za pomocą wody utlenionej, którą kupimy w każdej aptece.